0%

Arūno Limanto savaitės komentaras


Akmenės rajonas vėl laimėjo aukso puodą. Kalbu apie investicijas, apie milijonus eurų. Šį mėnesį viena didžiausių Baltijos šalyse medienos bei baldų gamybos grupių – „Vakarų medienos grupė“ – pranešė netoli Naujosios Akmenės statysianti kelias gamyklas. Per ketverius metus numatoma investuoti apie 180 milijonų eurų, sukurti apie 400 naujų darbo vietų. Pirmiausia turėtų iškilti baldų plokščių gamykla.

Ne vienos savivaldybės merui suskausta širdį: kodėl Akmenės rajonui taip sekasi? Kas ten tam rajone vyksta, kad vos ne kasmet pranešama apie milžiniškas investicijas į Akmenės rajono pramonę, įmonės iš Vokietijos perkeliamos ne kur nors, o būtent į Akmenės rajoną?

Ir iš tiesų, kodėl „Vakarų medienos grupė“ pasirinko Akmenės rajoną, nors vietos gamykloms statyti ieškojo Klaipėdos rajone, Panevėžyje, Šiauliuose ir net Visagine?

Lengviausias paaiškinimas – patogi Akmenės rajono geografinė vieta (mediena naujoms gamykloms, galima numanyti, bus gabenama iš Lietuvos ir Latvijos), netoliese net 4 jūrų uostai – Klaipėda, Ryga, Ventspilis ir Liepoja. Žinoma, laisvoji ekonominė zona, kurioje bus statomos gamyklos (o tai reiškia mokesčių lengvatas).

Bet juk ekonomines zonas, gerą geografinę padėtį turi ir Šiauliai bei Panevėžys, o nugalėjo Akmenės rajonas?

Gal bus aiškiau, jei pradėsime nuo Akmenės rajono sėkmės istorijų. Aukso puodą Akmenės rajonas laimi jau ne pirmą kartą.

Didžiausi Akmenės rajono investuotojai – didžiausios rajono įmonės. „Akmenės cementas“, bendrovė „Bigso“ (kartono, plastiko dėžutės, popieriaus gaminiai), bendrovė „Vaidva“ (pastatų griovimas – ardymas, atliekų priėmimas ir perdirbimas), bendrovė „Naujasis kalcitas“ (statybinių medžiagų gamyba) ir bendrovė „Eternit Baltic“ (stogo, fasado ir interjero apdailos medžiagų gamyba).

Akmenės rajone jau yra investavusi ir šiauliškė bendrovė „Neaustinių medžiagų fabrikas“. Didelė dalis šių visų įmonių produkcijos eksportuojama.

Nors Akmenės rajoną daugelis miestiečių laiko užkampiu, tiesioginių užsienio investicijų į šį rajoną statistika yra įspūdinga. Pavyzdžiui, 2016 metais tiesioginės užsienio investicijos į Akmenės rajoną siekė 80 milijonų eurų, beveik po 4 tūkstančius eurų kiekvienam akmeniškiui. Tuo tarpu Šiauliuose tiesioginės užsienio investicijos siekė 100 milijonų – vos po tūkstantį eurų vienam šiauliškiui.

O gal investuotojai skuba į Naująją Akmenę, nes rajone labai pigi darbo jėga? Dalis tiesos tame klausime yra. Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis Akmenės rajone – 600 eurų „į rankas“. Bet lygiai toks – 600 eurų „į rankas“ – vidutinis darbo užmokestis ir Šiauliuose. Tokia yra praėjusių metų pabaigos oficiali statistika.

Tai kur šuo pakastas, paklausite.

Patinka tai kam nors ar nepatinka, bet vienas iš atsakymų – lanksti ir greita rajono valdžia.

Vieša paslaptis, kad „Vakarų medienos grupės“ derybininkai Akmenės rajono savivaldybei iškėlė sąlygas: investuosime, jei tinkamai įrengsite kelią autotransportui, sudarysite sąlygas prisijungti prie „Lietuvos geležinkeliams“ priklausančio geležinkelio, jei bus užtikrintas elektros, dujų, vandens tiekimas.

Rajono valdžia sprendimus priėmė žaibiškai: investuotojų reikalavimams patenkinti investuos 4 milijonus eurų. Neblogi mainai: valdžia investuoja 4 milijonus, bet rajonas sulaukia 180 milijonų eurų investicijos.

Manau, kad tuo Akmenės rajono valdžios vargai nesibaigs. Nori nenori pradedi galvoti, kad, daugėjant investicijų, rajone pradės stigti darbo rankų. O tai – taip pat ir vietos valdžios rūpestis.

Ir nereiktų nustebti, kad po kelerių metų Naujojoje Akmenėje vis dažniau skambės ukrainietiška kalba. Juolab kad būsto kainos Naujojoje Akmenėje nesikandžioja, yra įkandamos ir ukrainiečiams: butą galima nusipirkti už kelis ar keliolika tūkstančių.

 

Grįžti atgal
Paveiksliukas
Aprašymas